Nya askmoln sägs befinna sig över Skottland och norra England och det råder nu en förbjuden zon däröver. Snart kan askan även dra in över svenskt luftrum.
Det var knappt bara ett år sedan det var aska över större delar av Europa och flighter blev inställda hit och dit. Jag hade turen att befinna mig hemma till skillnad från många kollegor som fastnade på olika destinationer ute i världen. Detta gjorde ju även att man fick vara ledig några extra dagar, men visst var man orolig att man kanske inte skulle ha något jobb att komma tillbaka till.
Var det någon av er som fastnade i ett annat land? Eller blev er semester inställd kanske?
Min bror och hans tjej hade bokat en resa till Kina i 3 veckor som de sett fram emot rätt så länge. De chansade och åkte till flygplatsen i hopp om att få komma iväg, men fick vända hem igen ganska snabbt. Gissa om de var sura på stackars Island… I höstas fick de sin resa i allafall, om än nerkortad p.g.a. för få semesterdagar från jobbet.