Klockan 12:00 börjar min hemmastandby så jag borde göra mig redo ifall jag blir utringd, men just nu har jag suttit och gjort småjusteringar med bloggen. (Om det är fler än jag som ser att bakgrunden blivit grå istället för vit så beklagar jag detta, det blev så automatiskt när jag uppdaterade WordPress.)
Imorse fick jag veta att det inte är tillräckligt med snö i Vemdalen så hela resan har blivit ombokad till Sälen istället. Inget mig emot!
Jag fick ett brev igår från veterinären och jag anade vad det innehöll så jag väntade med att öppna det till idag. Och jag hade rätt; det stod att Yukis aska nu finns att hämta hos dem. Så jag grät lite.
Jag har inte bestämt vad jag vill göra med hans aska än, men det lutar åt att sprida ut den någonstans där Yuki tyckte om att vara, eller någon vacker plats. Jag vill inte begrava honom i jorden och sen ha en plats som bara växer igen ifall jag flyttar eller inte har möjlighet att besöka den tillräckligt ofta.
Satt och tittade på gamla bilder av våra många år ihop. Oj, vad vi båda har förändrats utseeendemässigt!
Min lilla Yuki, jag som trodde vi hade många år kvar ihop…
En några dagar gammal Yuki-valp.
När vi precis flyttat till Helsingborg 2006 i en studentlägenhet på 20kvm.